Według wcześniejszych zapowiedzi w trybie przyspieszonym mieliby być sądzeni przestępcy, którzy dopuścili się zniszczenia mienia, gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności cielesnej, a także sprawcy wypadków drogowych po pijanemu.
Prokuratura i policja miałyby 48 godzin, by sformułować wniosek, który zastąpi akt oskarżenia. Sąd wydawałby wyrok w szybkim terminie. Najwyższą karą byłyby dwa lata więzienia.