​Liderka Partii Konserwatywnej w Szkocji Ruth Davidson ustąpiła ze stanowiska, tłumacząc decyzję chęcią spędzenia czasu ze swoją partnerką i synem. Jednocześnie wyraziła nadzieję na znalezienie porozumienia z UE w sprawie brexitu.

40-letnia Davidson opublikowała list rezygnacyjny na swoim koncie na Twitterze, a nieco później wygłosiła krótkie oświadczenie i odpowiedziała na pytania zgromadzonych dziennikarzy.

Powody osobiste i brexit

Jak tłumaczyła, chce się poświęcić wychowywaniu syna - Finna, a idea spędzania setek godzin z dala od rodziny napełnia ją "lękiem".

Na pytanie o relacje z premierem Borisem Johnsonem przyznała, że nigdy nie ukrywała swojego odmiennego zdania w kwestiach związanych z brexitem, ale zaznaczyła, że po ostatnich rozmowach z szefem rządu ma wrażenie, że jemu także zależy na wypracowaniu porozumienia z Unią Europejską.

Zadeklarowała, że w pełni popiera dążenia premiera do zawarcia porozumienia w formie akceptowalnej również dla Izby Gmin.  

Jednocześnie wezwała posłów zasiadających w Izbie Gmin, aby w kolejnym głosowaniu poparli projekt porozumienia z UE, by w ten sposób uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty.

Powiedzcie jasno, że jeśli umowa wróci ponownie do Izby Gmin, to zagłosujecie na nią, i zróbcie to tak, żeby UE usłyszała wasze deklaracje - apelowała.

Davidson wyraziła także niepokój związany z głębokimi podziałami politycznymi wywołanymi przez szkockie referendum niepodległościowe z 2014 roku i referendum w sprawie wyjścia z UE z 2016 roku, a także zaapelowała o szacunek dla polityków.

Zachowany mandat

Doświadczona polityk, która zajmowała stanowisko szefowej Partii Konserwatywnej w Szkocji od 2011 roku, jest zaliczana do najbardziej popularnych przedstawicieli liberalnego skrzydła ugrupowania i była wielokrotnie, dzięki serii sukcesów wyborczych w Szkocji, wymieniana przez komentatorów jako potencjalna przyszła liderka torysów.

Pomimo czwartkowej rezygnacji Davidson zdecydowała się na zachowanie mandatu posłanki do szkockiego parlamentu.

Podziękowania za jej pracę publiczną złożyły była premier Theresa May oraz główna polityczna rywalka, pierwsza minister Szkocji i liderka Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon.

Żałuję, że @RuthDavidsonMSP ustąpiła jako liderka @ScotTories. Dziękuję za wszystko, co zrobiłaś dla naszej partii i naszej unii przez ostatnie osiem lat i życzę Ci miłego, zasłużonego czasu z Jen i Finnem - napisała May na Twitterze.