Powstanie specjalny rejestr osób, które mogą szykować zamachy oraz lista obiektów zagrożonych atakiem. Tak wynika z projektu ustawy antyterrorystycznej, który opublikowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od początku czerwca.

Powstanie specjalny rejestr osób, które mogą  szykować zamachy oraz lista obiektów zagrożonych atakiem. Tak wynika z projektu ustawy antyterrorystycznej, który opublikowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od początku czerwca.
Jest projekt ustawy antyterrorystycznej (zdj. ilustracyjne) /Jakub Kamiński /PAP
Założenia projektu ustawy antyterrorystycznej:

- całodobowe prowadzenie rewizji;

- zatrzymanie podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni;

- karty na telefony prepaid mają być sprzedawane tylko po okazaniu dokumentu tożsamości;

- wiodącą rolę w zwalczaniu terroryzmu będzie mieć ABW;

- wzmocnienie Centrum Antyterrorystycznego ABW, będzie mieć dostęp do wszystkich dostępnych baz danych;

- uprawnienie MSWiA do natychmiastowego wydalania cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa;

- przewidziano możliwość zamykania przejść granicznych;

- będzie istniała możliwość zawieszenia imprez masowych i zgromadzeń publicznych.

Decydującą rolę w walce z terrorem będzie spełniać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jej szef ma koordynować działania wszystkich służb, także wojska. Ustawa wprowadza cztery stopnie alarmu terrorystycznego. Przy dwóch najwyższych będzie możliwość zakazu zgromadzeń i imprez masowych.

Służby dostaną prawo do tak zwanego strzału snajperskiego - zabicia terrorysty w trakcie akcji. Ustawa wprowadza całodobowe rewizje i możliwość aresztu dla podejrzanych do 14 dni.

Sprawcy fałszywych alarmów będą płacić co najmniej 10 tys. zł nawiązki i drugie tyle na Fundusz Wsparcia Policji.

Ustawa wprowadza możliwość blokowania stron internetowych, znikną też anonimowe telefony prepaid. Służby według nowych przepisów, dostaną również prawo do zestrzeliwania dronów - bez sprawdzania do kogo należą i co robią w danym miejscu.

Projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych można zobaczyć TUTAJ.

Zmienione zostaną przepisy karne dotyczące terroryzmu. Pojawi się np. przestępstwo pomocy w gromadzeniu środków na cele terrorystyczne i udziału w szkoleniu - np. kara za wyjazd za granicę w takim celu.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnia, że przyjęte przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski".

(dp)