RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Polska w misji wojskowej w Libanie?

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Polska weźmie udział w jutrzejszym nieformalnym spotkaniu w Nowym Jorku grupy państw, potencjalnych uczestników międzynarodowej wojskowej misji stabilizacyjnej w Libanie.

Jak informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, celem spotkania będzie omówienie możliwości utworzenia międzynarodowych sił stabilizacyjnych w południowym Libanie, skali operacji, zadań sił pokojowych oraz ich mandatu.

W spotkaniu w Nowym Jorku udział wezmą m.in. przedstawiciele USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Indii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Indonezji i Turcji.

Izrael chce, by były to dobrze uzbrojone i doświadczone oddziały bojowe, np. pod egidą NATO, a nie wojska ONZ, stacjonujące obecnie w południowym Libanie. Misja Błękitnych Hełmów – co dobitnie pokazuje obecny konflikt – zakończyła się kompletnym fiaskiem.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: