RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Polacy poczekają na likwidację wiz do USA

Publikacja: Środa, 27 maja (09:52) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Za Ocean bez wiz? Polacy będą musieli jeszcze długo czekać na złagodzenie restrykcji. Amerykanie nie zdążyli bowiem wdrożyć specjalnego systemu komputerowego, który od 1 lipca miał nadzorować czas pobytu obcokrajowców. W systemie pozostaną jednak kraje jak Czechy, Węgry czy Słowacja, które wiz pozbyły się już w ubiegłym roku.

Kiedy dwa lata temu amerykański Kongres wprowadzał ułatwienia w ruchu bezwizowym, postawił jeden warunek: do końca czerwca 2009 roku ma być gotowy system elektronicznego nadzoru nad czasem pobytu gości. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego przyznaje jednak, że system nie będzie gotowy na czas. Dosłownie za chwilę rozpoczynamy testowanie systemu i pewnie skończymy próby jeszcze latem, ale nie potrafię dzisiaj powiedzieć, kiedy cały system zacznie działać - mówi waszyngtońskiemu korespondentowi RMF FM Łukaszowi Wysockiemu Amy Kudwa z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego:

Takim krajom jak Polska trudniej teraz będzie wejść do systemu bezwizowego - nie pozostawia złudzeń:

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: USA wizy

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: