Chrzest bojowy na lotnisku we Wrocławiu. Poniedziałek jest pierwszym roboczym dniem nowego terminalu. To największy regionalny port lotniczy w Polsce. Pasażerowie, z którymi rozmawiała nasza dziennikarka, są zachwyceni...

Nowy obiekt we Wrocławiu to pierwszy uruchomiony terminal spośród wszystkich przebudowywanych w Polsce pod kątem piłkarskich mistrzostw Europy. Ma ponad 330 tys. m sześciennych, co czyni go największym regionalnym terminalem w Polsce. Jako jedyny w tym gronie będzie też korzystać ze specjalnych rękawów umożliwiających bezpośrednie wejście z obiektu na pokład samolotu.

Nowy terminal jest gotowy na przyjęcie ponad 3,5 milionów pasażerów w ciągu roku, czyli dwa razy więcej niż obecnie. Jego przepustowość powiększy się do 7 milionów rocznie po dalszej przebudowie. Pasażerowie mają do dyspozycji 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa i 12 bramek w strefie dla odlatujących.

Czegoś takiego nie widziałem. Nigdy, a już trochę lotnisk widziałem Takiej wygody jak tu nie było - chwalił nowy terminal jeden z pasażerów, z którym rozmawiała nasza dziennikarka. W bardzo europejskim stylu, w porównaniu z tym, co było wcześniej, przepaść - dodaje kobieta.

"Coś się kończy, coś zaczyna"

Terminal został oddany do użytku pod koniec lutego, ale do czwartku brakowało jeszcze kilku pozwoleń. Dlatego dopiero w niedzielę z nowego terminalu skorzystali pierwsi podróżni.

Pasażer numer 1 w nowym terminalu zjawił się po godz. 4. Pierwsza maszyna z nowego terminalu wystartowała o 5:55 w niedzielę. Pasażerowie, którzy zainaugurowali funkcjonowanie nowoczesnego obiektu, odlecieli do Warszawy. 10 minut później w pierwszą międzynarodową trasę odleciał samolot do Londynu.

Historyczna chwila miała również miejsce kilka minut przed północą w sobotę. O 23:45 na starym terminalu wylądował samolot z Warszawy. Pasażerowie lotu numer LO 3849 byli ostatnimi, którzy zostali odprawieni w wybudowanym w 1992 roku obiekcie. Coś się kończy, coś zaczyna. Wysłużony terminal swoje miejsce w historii Wrocławia będzie miał już zawsze, ale po 20 lat przechodzi na zasłużoną emeryturę. Od tej pory będzie dział na mniejszą skalę, np. jako lotnisko dla prywatnych maszyn - mówi Dariusz Kuś, prezes portu we Wrocławiu.

Zmiany w dojeździe do lotniska

Wraz z uruchomieniem terminalu zmienił się także dojazd do lotniska, ponieważ jest on oddalony o ok. 1,5 km od starego obiektu. Trasa prowadzi bezpośrednio do parkingu pod nowym terminalem. Można dojechać do niego również komunikacją miejską. Od wczoraj autobus linii 406 ma już pętlę pod nowym obiektem.

Od wczoraj kursuje także tzw. shuttle bus, który umożliwia pasażerom transport do starego obiektu. Bus ma jeździć z nowego do starego terminala do 24 marca.

Wrocławski port oddano z klikumiesięcznym opóźnieniem

Umowę na budowę terminalu podpisano pod koniec lipca 2009 r., pierwsze prace ziemne rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2009 r. Pierwotnie budowa miała zostać ukończona w połowie 2011 r. Zakończenie prac opóźniło się jednak o kilka miesięcy po tym, jak z powodu podwyższenia poziomu wód gruntowych konieczne okazało się rozbudowanie systemu odwodnienia.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części miasta, w odległości ok. 10 km od centrum, w pobliżu m.in. Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, która umożliwia bezpośredni dojazd na lotnisko z kierunku Kłodzko - Praga i Świdnica - Wałbrzych.