RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Orlen ma apetyt na rosyjskie złoża

Publikacja: Wtorek, 13 lutego (07:11) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

PKN Orlen chce kupić pola naftowe, które należały do rosyjskiego bankruta, koncernu naftowego Jukos - pisze „Dziennik”. Polski koncern ma jednak silnych przeciwników - prawdziwe potęgi: amerykański Chevron i rosyjski Rosnieft.

Eksperci twierdzą jednak, że Orlen nie jest bez szans, ale musi sobie znaleźć silnego rosyjskiego partnera.

Gdyby tak się stało. Polski koncern zdobyłby dostęp do pól, z których rocznie wydobywa się więcej, niż płocki koncern zużywa w ciągu 12 miesięcy. W dodatku Orlen mógłby je eksploatować przez 20-25 lat, bo tak duże są tamtejsze zapasy surowca. Wartość złóż w okolicach Tomska i Samary jest gigantyczna: przekracza 9 mld dolarów.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: