Do kradzieży doszło w sierpniu 1997 r. 6 obrazów, 12 ikon oraz wyroby ze srebra i brązu skradziono z domu w Chylicach koło Piaseczna. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone w 2000 r.
Przełom nastąpił na początku września tego roku, gdy policjanci z Wydziału Kryminalnego komendy stołecznej otrzymali informacje o oferowanych w stolicy do sprzedaży dziełach sztuki pochodzących z kradzieży.