RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Odsłonięcie kolejnej "tablicy smoleńskiej"

Publikacja: Niedziela, 15 sierpnia (06:11) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Prezydent Bronisław Komorowski odsłoni dziś w Katedrze Polowej Wojska Polskiego tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Towarzyszyć mu mają rodziny ofiar katastrofy m.in. wdowy po generałach - szefie Sztabu Generalnego Franciszku Gągorze i dowódcy Garnizonu Warszawa Kazimierzu Gilarskim oraz matki - biskupa polowego Tadeusza Płoskiego oraz ks. Jana Osińskiego.

Tablicę ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Umieszczona jest w kruchcie Kaplicy Katyńskiej. Znajdują się na niej nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem, daty urodzenia oraz stanowiska, jakie zajmowały. Po lewej stronie umieszczonej za szkłem urny - w której znajduje się ziemia z miejsca katastrofy - jest napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010", po prawej: "Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej".

Źródło: RMF24-PAP FB
Dalsza część artykułu pod materiałem video: