RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Oddaj zagraniczną tablicę rejestracyjną… albo i nie

Publikacja: Środa, 3 czerwca (13:33) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło dziś rozporządzenie, dotyczące rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy. Przewiduje ono, że właściciel rejestrując pojazd w Polsce powinien oddać zagraniczne tablice do wydziału komunikacji, by nie były w sposób nieuprawniony używane, np. do popełniania wykroczeń czy przestępstw. W rzeczywistości jednak nie zmienia się nic.

Kto sprowadził do Polski samochód z zagranicy, powinien zwrócić obce tablice rejestracyjne. Tak jest w teorii. W praktyce już niekoniecznie, gdyż kierowcom pozostawiono furtkę. Jeśli kierowca nie chce oddać tablic, może napisać oświadczenie, że utracił tablicę, że nie posiada, że skradziono - mówi Paweł Dudek z lubelskiego wydziału komunikacji.

Co prawda, w przypadku utraty polskich tablic takie oświadczenie również funkcjonuje, ale to właściciel ponosi za nie odpowiedzialność. Jego treści zweryfikować nikt nie jest w stanie, a piraci drogowi złapani na fotoradar, zanim zarejestrują samochód w Polsce, wciąż są praktycznie bezkarni.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: samochody

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: