Kto sprowadził do Polski samochód z zagranicy, powinien zwrócić obce tablice rejestracyjne. Tak jest w teorii. W praktyce już niekoniecznie, gdyż kierowcom pozostawiono furtkę. Jeśli kierowca nie chce oddać tablic, może napisać oświadczenie, że utracił tablicę, że nie posiada, że skradziono - mówi Paweł Dudek z lubelskiego wydziału komunikacji.
Co prawda, w przypadku utraty polskich tablic takie oświadczenie również funkcjonuje, ale to właściciel ponosi za nie odpowiedzialność. Jego treści zweryfikować nikt nie jest w stanie, a piraci drogowi złapani na fotoradar, zanim zarejestrują samochód w Polsce, wciąż są praktycznie bezkarni.