W projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapisano, że na usługi edukacyjne zostanie nałożony VAT. Według Grabowskiego, szkoły będą mogły uzyskać zwolnienie z VAT, jeżeli zarejestrują się u starosty lub uzyskają od kuratoriów specjalną akredytację.
Wiceminister zaznaczył, że intencją resortu nie jest nagłe opodatkowanie sektora prywatnego szkolnictwa, który rozwija się dobrze, jest potrzebny i wydaje się niezbędny, by spełniać te usługi prowadzone przez publiczną sferę. Dlatego właśnie ministerstwo wprowadziło możliwość zwolnienia z płacenia podatku VAT. Placówki edukacyjne będą miały rok na przeprowadzenie formalności, aby uzyskać zwolnienie z podatku.