Składki wzrosną, bo coraz wyższe są koszty napraw samochodów, kierowcy powodują więcej szkód, a i sami klienci odważniej domagają się odszkodowania. Dobrzy kierowcy, ci, którzy powodują mało szkód, mogą się nie obawiać podwyżek - mówi analityk ubezpieczeniowy Marcin Broda:
Jest i dobra wiadomość: od 10 grudnia wzrośnie maksymalna kwota odszkodowania. W razie wypadku kierowcy będą mogli liczyć nawet na 500 tysięcy euro. Kolejna taka podwyżka – tym razem do miliona euro – już w 2012 roku.
Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel auta. Dzięki ostrej konkurencji ceny polis są u nas niskie. Według Europejskiej Federacji Ubezpieczeń i Reasekuracji polscy kierowcy płacą za OC średnio 100 euro rocznie. Niemcy - 250 euro, Austriacy ponad 300, a Luksemburczycy - niemal 400. Nawet w Czechach czy na Węgrzech też jest dwa razy drożej – wylicza "Gazeta Wyborcza".