Przez dwa lata zmieniły się oczekiwania Polaków wobec kandydatów do Sejmu. Potwierdził to sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii RMF FM. Porównaliśmy go z podobną ankietą przeprowadzoną przed poprzednimi wyborami. Dziś w „Faktach” RMF FM pokażemy te różnice.

Instytut Badania Opinii RMF FM przeprowadził dwa sondaże: pierwszy we wrześniu 2005, drugi w połowie października 2007. W obu zadaliśmy Polakom takie same pytania.

Na jakiego kandydata chcieliby głosować, a do wyboru jakiego nigdy nie przyłożyliby ręki, ile powinien zarabiać parlamentarzysta, na jakie przywileje zasługuje, za jakie przewinienia powinno się mu odbierać immunitet, a na jakie moglibyśmy przymknąć oko, czy burzliwe życie prywatne, a nawet skandale obyczajowe z jego udziałem powinny wpłynąć na ocenę jego pracy w Sejmie, czy człowiek, który często zmienia poglądy ma szanse na szacunek i poparcie, czy poseł na Sejm może być niewykształconym brzydalem?

Dzisiaj w dniu inauguracji Sejmu szóstej kadencji, reporterzy RMF FM na Wiejskiej wręczyli parlamentarzystom zbiór zasad, których powinni przestrzegać. Jest ich dziesięć - jak w dekalogu. czytaj więcej

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynosi analiza przeprowadzonych przez IBOR badań.