RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Niższe emerytury dla byłych esbeków

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Od 1 stycznia około 41 tysięcy funkcjonariuszy służb specjalnych PRL zacznie dostawać niższe – przeciętnie o tysiąc złotych - emerytury. To efekt działania tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która weszła w życie w marcu ubiegłego roku.

Przywileje za służbę w PRL stracą też funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy w 1990 r. zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa, m.in. generał Gromosław Czempiński i Andrzej Kapkowski. Z kolei byli członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, którzy do końca ubiegłego roku odbierali przeciętnie około 8,5 tys. zł emerytury, mają na mocy dostawać ok. 4 tys. zł.

13 stycznia ustawę zbada Trybunał Konstytucyjny. Dokument zaskarżyli posłowie Lewicy, którzy uważają, że wprowadził on odpowiedzialność zbiorową.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: