Profesor Tomasz Grodzki będzie kandydatem opozycji na marszałka Senatu. Takie ustalenie miało zapaść wczoraj wieczorem podczas spotkania liderów PO, PSL i Lewicy - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Oficjalnie ustalenia po wczorajszym spotkaniu mamy poznać podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Tomasz Grodzki to przede wszystkim - tak jak obecny marszałek Stanisław Karczewski - lekarz chirurg. Był wieloletnim samorządowcem PO w Szczecinie oraz dyrektorem szpitala.

W obecnych wyborach zdobył niemal 150 tys. głosów. Zaraz po wyborach, gdy okazało się, że opozycja "odbiła" Senat ujawnił, że dostał propozycję objęcia resortu zdrowia z rządzie PiS.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Senator KO: Zjednoczona Prawica sondowała mnie, czy "wynająłbym się" na ministra zdrowia 

Podczas spotkania szefa PO Grzegorza Schetyny, szefa SLD Włodzimierza Czarzastego i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza ustalono kandydatów w prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, wicemarszałkowie - z lewicy, PSL oraz z senatorów niezależnych. W piątek ma się odbyć prezentacja kandydatów.

Kto na wicemarszałków?

Jeżeli chodzi o wicemarszałków Senatu, to Lewica chce zaproponować Gabrielę Morawską-Stanecką - senator z Katowic, której dotyczył odrzucony już protest wyborczy PiS-u.

PSL prawdopodobnie zaproponuje Filipa Libickiego.

Wicemarszałkiem prawdopodobnie zostanie także Bogdan Borusewicz lub Zygmunt Frankiewicz. Jedno miejsce w prezydium Senatu ma przypaść PiS-owi.

W niedawnych wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska - 43 mandaty, PSL - trzy, a SLD - dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

ZOBACZ TAKŻE: Stanisław Karczewski przyznaje: PiS prowadzi rozmowy. "Myślę, że będą transfery"