Będą to badania przede wszystkim dla kobiet w profilaktyce raka szyjki macicy, raka piersi. Badaniem objęte zostaną również choroby układu krążenia, operacyjna choroba płuc, bardzo ważne badania prenatalne i program, którym objęte są dzieci zagrożone niepełnosprawności i ich rodziny - mówi Ewa Sadowska z małopolskiego NFZ.
W Polsce tylko co 5 osoba poddaje się badaniom profilaktycznym. Jest to jeden z najniższych wskaźników w krajach Unii Europejskiej.