RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Najmłodszy więzień Guantanamo wyszedł na wolność

Publikacja: Piątek, 12 czerwca (06:27) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Amerykanie zwolnili z więzienia w bazie wojskowej Guantanamo obywatela Czadu, 22-letniego obecnie Mohammeda El Gharaniego, który został zatrzymany w 2001 r. kiedy miał zaledwie 14 lat.

El Gharani przebywał w Guantanamo przez ponad siedem lat, bez postawienia mu zarzutów. W końcu sędzia sądu federalnego USA polecił go zwolnić nie znajdując w materiale dowodowym nic co sugerowałoby, że był on kiedykolwiek "wrogim kombatantem". El Gharani odzyskał wolność dopiero po upływie 5 miesięcy od werdyktu sędziego.

Uwolnienia El Gharaniego domagały się organizacje broniące praw człowieka a także prawnicy z wielu krajów.

El Gharaniego aresztowano w 2001 r. w Pakistanie po obławie pakistańskich sił bezpieczeństwa w meczecie, do którego uczęszczał. Przekazano go później Amerykanom w Afganistanie, którzy przewieźli go do Guantanamo, gdzie poddawano go okrutnym metodom przesłuchań.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: