RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Nagroda Nobla za światłowody i aparaty cyfrowe

Publikacja: Wtorek, 6 października (11:54) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Królewska Akademia Szwedzka przyznała tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki Brytyjczykowi chińskiego pochodzenia Charlesowi Kao i Amerykanom Willardowi Boyle i George'owi Smithowi. Naukowców wyróżniono za odkrycia, które mają gigantyczny wpływ na naszą codzienność.

Kao otrzyma połowę nagrody za przełomowe prace w dziedzinie światłowodów i wykorzystania ich do optycznej transmisji danych. Bez jego osiągnięć trudno sobie wyobrazić postęp internetu i telekomunikacji.

Z kolei Boyle i Smith mają olbrzymie zasługi w dziedzinie elektroniki. To dzięki nim powstały światłoczułe matryce CCD - bez nich nie byłoby mowy o współczesnych kamerach i cyfrowych aparatach fotograficznych.

Słowem dzisiejszą nagrodę Nobla przyznano za cyfrową rzeczywistość, w której obecnie żyjemy.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: