RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Na Ukrainie mobilizacja. "Już 19 tys. żołnierzy"

Publikacja: Środa, 2 kwietnia (21:20) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że do armii zmobilizowano dotąd 19 tys. żołnierzy. Andrij Parubiij przekazał tę informację na briefingu prasowym.

Do dzisiaj zmobilizowano 19 tys. żołnierzy do sił zbrojnych Ukrainy - powiedział Parubij.

17 marca parlament w Kijowie poparł ustawę o częściowej mobilizacji w związku z agresją Rosji na należącym do Ukrainy Krymie. Parubij mówił wówczas, że władze mają zamiar powołać w szeregi armii i Gwardii Narodowej 40 tysięcy osób - po 20 tysięcy do każdej z tych formacji.

Pierwszy wicepremier Witalij Jarema oznajmił, że w ramach częściowej mobilizacji do armii ukraińskiej będą powoływani ochotnicy. Zaciąg do wojska, Gwardii Narodowej oraz innych formacji zbrojnych będzie trwał 45 dób od czasu wejścia ustawy mobilizacyjnej w życie.

(abs)

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: Ukraina
Dalsza część artykułu pod materiałem video: