Przyjaciele Vaclava Havla z dawnego czeskiego podziemia artystycznego pożegnali koncertem prezydenta Czechosłowacji i Czech. Niecodzienne muzyczne widowisko odbyło się wieczorem w praskim klubie "Lucerna". Wystąpili m.in. legendarny zespół czeskiego undergroundu Plastic People of the Universe, czy amerykańska wokalistka Suzanne Vega. Z USA przybył też Ivan Kral, niegdyś grający z Patti Smith i Iggym Popem.

Tego wieczoru w "Lucernie" mieszały się wszystkie możliwe style muzyczne: od zabarwionego rockiem folku, aż po ekstremalny punk-rock. Jak się panu podoba, panie Havel - pytał ze sceny jeden z "Plastików". Suzanne Vega a capella wykonała utwór "Tom's Diner". Ivan Kral wywołując ogromny entuzjazm publiczności wystąpił ze swym hitem "Dancing Barefoot", nagranym niegdyś wraz z Patti Smith Group.

Koncert zamknął występ innej legendy czeskiego muzycznego podziemia, Velvet Underground Revival Band.

W klubie, znajdującym się w kamienicy wybudowanej przez dziadka zmarłego prezydenta, zasiadło ponad 4 tysiące osób.

Miało być dostojnie i nieformalnie

Jak tłumaczył w czeskim radiu współorganizator imprezy David Gaydeczka, pomysłodawcą koncertu byli wdowa po zmarłym prezydencie Dagmar Havlova oraz były prezydencki sekretarz, Vladimir Hanzel. Do inicjatywy włączyło się szersze towarzystwo. Każdy przyszedł z jakimś pomysłem i zrealizował go, ewentualnie porozumiał się z konkretnymi artystami - powiedział. Gaydeczka dodał, że cel był jasno określony: miało być dostojnie i nieformalnie.

Dawny rzecznik i przyjaciel Vaclava Havla, Ladislav Szpaczek zaznaczył też, że wszyscy z organizatorów są przekonani, iż zmarły właśnie czegoś takiego sobie życzył.

Plastic People of the Universe ulubiony zespół Havla

Plastic People of the Universe należał do najbardziej lubianych przez Havla zespołów muzycznych, a bliska współpraca z jego muzykami i zaangażowanie w ich obronę przed represjami komunistów zaowocowały z czasem zaliczeniem zmarłego prezydenta do nie grających członków grupy i jej bliskich współpracowników.

W Czechach underground po 1968 roku stał się jedyną formą wyrazu sztuki, która nie chciała ulegać żadnym kompromisom. Realizujący się w ten sposób artyści różnych kierunków niejednokrotnie narażali się na konflikt z komunistycznymi władzami, co zbliżało ich znów do opozycji antykomunistycznej.

Z czasem nastąpiło przenikanie się tych dwóch środowisk i dlatego po 1989 roku - obok Havla - na czołowych stanowiskach państwowych zasiedli byli muzycy, artyści, pisarze, jak np. Michael Kocab, czy nieżyjący już dziś Pavel Tigrid.

Vaclav Havel zmarł w niedzielę w wieku 75 lat w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu Karkonoszy. Państwowe uroczystości pogrzebowe ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech odbyły się w piątek po trzydniowej żałobie narodowej. Pogrzeb nastąpi po świętach Bożego Narodzenia.