RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Mogły być polskie inwestycje w Iraku, ale nie ma

Publikacja: Wtorek, 22 lipca (09:20) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Władze w Bagdadzie chciały kupić od nas - szybko i za gotówkę - uzbrojenie, maszyny rolnicze, a nawet przetwórnię mleka. Proponowały też, by Polska objęła protektoratem gospodarczym jedną z prowincji. Rząd w Warszawie wykazał znikome zainteresowanie - ocenia "Rzeczpospolita".

Najpoważniej wyglądała sprawa kontraktu na sprzęt wojskowy. Irakijczycy chcieli kupić kilkaset kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, czołgów T-72 oraz samochodów pancernych Dzik. Oprócz tego proponowali, aby Polacy dostarczali im traktory i inne maszyny rolnicze oraz wybudowali fabrykę mleka w proszku.

Niestety rząd nie wykazał inicjatywy, choć początkowo zapewniał, że jest zainteresowany irackimi propozycjami. Ofertę dla Irakijczyków – jak pisze gazeta – przedstawił jedynie wiceszef MSWiA Adam Rapacki; chodzi o ofertę szkolenia tamtejszych policjantów w ośrodku w Szczytnie.

„Rz” dodaje, że polskie zakłady zbrojeniowe oficjalnie nic nie wiedzą o propozycjach z Bagdadu.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: