RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Mieszkańcy Wysp Marshalla kontra USA

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Mieszkańcy Wysp Marshalla zamierzają pozwać do sądu Stany Zjednoczone. Domagają się miliarda dolarów odszkodowania za zniszczone zdrowie i środowisko przez 67 amerykańskich testów nuklearnych, które przeprowadzono w czasach Zimnej Wojny.

Pozwy składają byli mieszkańcy dwóch ewakuowanych atoli Bikini i Enewetak, które USA wykorzystywały w latach 1946-1958 jako poligon nuklearnych. Do skarżących dołączyli również mieszkańcy atolu Rongelap, którzy ucierpieli po teście „Bravo” przeprowadzonym w 1954 r. Doszło wtedy do największej katastrofy radiologicznej w dziejach świata - zdetonowano bombę wodorową, której siła rażenia była tysiąc razy większa od siły bomby, którą zrzucono na Hiroszimę.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: