Pozwy składają byli mieszkańcy dwóch ewakuowanych atoli Bikini i Enewetak, które USA wykorzystywały w latach 1946-1958 jako poligon nuklearnych. Do skarżących dołączyli również mieszkańcy atolu Rongelap, którzy ucierpieli po teście „Bravo” przeprowadzonym w 1954 r. Doszło wtedy do największej katastrofy radiologicznej w dziejach świata - zdetonowano bombę wodorową, której siła rażenia była tysiąc razy większa od siły bomby, którą zrzucono na Hiroszimę.
Mieszkańcy Wysp Marshalla kontra USA
Mieszkańcy Wysp Marshalla zamierzają pozwać do sądu Stany Zjednoczone. Domagają się miliarda dolarów odszkodowania za zniszczone zdrowie i środowisko przez 67 amerykańskich testów nuklearnych, które przeprowadzono w czasach Zimnej Wojny.