Rozporządzenie w tej sprawie podpisała minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata. Minister podkreśliła, że rozporządzenie ma na celu uzupełnienie niedoboru pracowników w sektorach, gdzie polscy bezrobotni nie chcą podjąć pracy.
Z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę będą także cudzoziemcy – absolwenci polskich szkół medycznych, odbywający staże podyplomowe, nauczyciele języków obcych, stali korespondenci zagranicznych mediów, a także osoby spoza UE czasowo delegowane przez pracodawcę do wykonania danej usługi.