Zadłużenie placówek służby zdrowia – jak relacjonował w Sejmie Zbigniew Religa – na koniec ubiegłego roku wynosiło ponad 3,8 mld złotych. Jak zaznaczył, duża część długu – prawie miliard złotych – to „zasługa” 30 z 600 istniejących w Polsce placówek.
Religa, przedstawiając posłom informację o sytuacji polskich szpitali, zapowiedział także, że jutro przedstawi premierowi propozycję ustawy o zamianie krótkoterminowych długów szpitali na długi długoterminowe. Ma temu służyć emisja obligacji. Zgodnie z projektem szpitale mogłyby spłacać długi przez 20 lat.