Premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero powiedział w Senacie, że reforma katalońskiego statutu da początek nowym statutom hiszpańskich regionów. Będą one odzwierciedlać ich autonomię i charakter współczesnej Hiszpanii - podkreślił szef rządu.
Rzecznik opozycyjnej Partii Ludowej Pio Garcia Escudero określił kataloński statut jako sprzeczny z konstytucją Hiszpanii. Jego zdaniem, reforma katalońskiego ustroju oznacza położenie na szali politycznej przyszłości państwa.