Już w najbliższą sobotę zapraszamy mieszkańców Krakowa i turystów na Szkocki Piknik na Plantach. Początek w samo południe, naprzeciwko Muzeum Archeologicznego. To tylko jedna z atrakcji Festiwalu Szkockiej Kraty, który potrwa do niedzieli!

W kwietniu tego roku na portalu Scotweb w Edynburgu ogłoszono konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Mieszkańcy Edynburga przysłali 26 projektów, z których jury wybrało 5 spełniających formalne kryteria szkockiego tartanu. To właśnie spośród tych propozycji krakowianie wybrali swoją kratę.

Pierwszego dnia Festiwalu Szkockiej Kraty można będzie posłuchać koncertów dudziarzy, zatańczyć  szkocki  taniec, spróbować szkockich ciasteczek. Maluchy wysłuchają szkockich bajek, a nawet będą mogły przymierzyć tradycyjny strój Szkotów, czyli kilt. 

Kilka godzin później zabawa przeniesie się na Mały Rynek. Będzie można wówczas poznać bogate tradycje Szkocji: m.in. stroje, historię tartanu; a także zobaczyć tkanie... krakowskiego tartanu w filmie Alexa Ingle w jednej z tradycyjnych, szkockich przędzalni.

Projektant krakowskiej kraty opowie o swoim pomyśle i pracy nad nim, będzie także można poznać historie Szkotów mieszkających w Krakowie od wielu.

Tancerze ze  Szkoły Tańca Jane Austen nauczą chętnych szkockich tańców, a w konkursach wiedzy o krakowsko-szkockich powiązaniach będzie można wygrać fantastyczne nagrody. Choć tym razem Szkoci nie przywiozą whisky (czyli "wody życia", jak nazywają ten napój w języku gaelickim), artyści z Krakowa i Edynburga rozgrzeją wieczorną atmosferę prezentując swój ciekawy i intrygujący program. 

Z kolei w niedzielę, 1 października o godz. 12:30 spod sceny na Małym Rynku wyruszy barwny korowód. Poprowadzi go Lord Provost Edynburga, któremu będą towarzyszyć dudziarze z zespołu Scotpipe, w asyście Gwardii Muszkieterskiej, a także tancerze i mieszkańcy Edynburga w tradycyjnych strojach.

O godz. 13:45 pod Wieżą Ratuszową Lord Provost Edynburga Frank Ross wręczy prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu 4-metrowy kupon krakowskiej kraty.

 

FESTIWAL SZKOCKIEJ KRATY

 

30.09.2017 (sobota) godz. 12:00 - 14:30

Piknik Szkocki na Pikniku Krakowskim (Planty - koło pomnika T.Boya-Żeleńskiego - naprzeciwko Muzeum Archeologicznego)

 - koncert Scotpipe -  dudziarzy z Edynburga

- szkockie tańce w wykonaniu Szkoły Tańca Jane Austen

- degustacja szkockich ciasteczek przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego

- szkockie bajki i legendy dla najmłodszych  

 

30.09.2017 (sobota) godz. 17:00 - 20:00

Szkocki wieczór na Małym Rynku

- opowieści o szkockiej kulturze, strojach i tradycjach

- pokaz tradycyjnych szkockich strojów - Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne

- slam poetycki polsko-szkocki, czyli spotkanie Burnsa z Mickiewiczem

- koncert  dudziarzy z zespołu Scotpipe

- nauka tańca - występy tancerzy z Szkoły Tańca Jane Austen

- prezentacja filmu Alexa Ingle z procesu tkania tartanu w Edynburgu


1.10. 2017 (niedziela) godz. 12:30-14:00

Uroczysty korowód  spod sceny na Małym Rynku pod Wieżę Ratuszową

Oficjalne przekazanie krakowskiego tartanu, czyli szkockiej kraty Prezydentowi Krakowa przez Lorda Provosta Edynburga