RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kilkanaście tysięcy osób na protestach "żółtych kamizelek" we Francji

Opracowanie: Publikacja: Sobota, 4 maja (20:34) Aktualizacja: Sobota, 4 maja (20:00)

Antyrządowe protesty ruchu "żółtych kamizelek" zgromadziły w sobotę we Francji 18,9 tys. osób, z czego ok. 1,5 tys. w Paryżu - poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. To najsłabsza frekwencja w pięciomiesięcznej historii cotygodniowych demonstracji.

W poprzednią sobotę na protestach "żółtych kamizelek" zjawiło się 23,6 tys. osób, podczas gdy na pierwszym zorganizowanym przez ten ruch proteście 17 listopada 2018 roku było to ok. 282 tys. osób - wynika z danych resortu spraw wewnętrznych.

W Paryżu tłumy były niewielkie, zwłaszcza w porównaniu z dziesiątkami tysięcy ludzi, którzy w środę przyłączyli się do corocznej manifestacji pierwszomajowej, zorganizowanej przez związki zawodowe, podczas której doszło do starć anarchistów z policją - zauważa Associated Press. Środki bezpieczeństwa były w sobotę znacznie mniejsze niż 1 maja. Nie ma też jak dotąd doniesień o aktach przemocy.


Sobotnie protesty zorganizowano także w innych miastach, m.in. Nicei, Marsylii i w alpejskiej miejscowości Chambery, a także w Lyonie, gdzie z "żółtymi kamizelkami" siły połączyli obrońcy środowiska. Protestowano również w Bordeaux - obecny na miejscu reporter agencji Reutera oszacował liczebność zgromadzonego tam tłumu protestujących na kilkaset osób; tydzień wcześniej było to ponad 2 tys. osób.

Organizowane od pięciu miesięcy w każdą sobotę uliczne protesty skierowane są przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona, której zarzuca się lekceważenie potrzeb mniej zamożnej części francuskiego społeczeństwa.

Źródło: RMF/PAP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: