Pod takim hasłem francuski bank Société Générale wysłał do swoich klientów raport z garścią praktycznych porad. Mają pomóc w poradzeniu sobie z ewentualną drugą falą kryzysu, albo kolejnym załamaniem gospodarczym, które może nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Raport, liczący sobie aż 68 stron nosi wiele mówiący tytuł „Najgorszy scenariusz”. Ma przygotować klientów banku na problemy z rosnącym długiem kolejnych państw.

• Według ekonomistów Société Générale przede wszystkim trzeba sprzedawać dolara, który znów będzie spadał.

• Nie warto także kupować nieruchomości ich ceny będą spadać.

• Ropa także jest kiepską inwestycją. W przyszłym roku jej cena spadnie z obecnych 77 do 50 dolarów. Co za tym idzie pieniądze stracą koncerny paliwowe, więc kupowanie ich akcji nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Ekonomiści mają także pozytywne rady:

• Trzeba kupować złoto. Jedynym kierunkiem zmian ceny jest góra. To znaczy, że należy spodziewać się kolejnych rekordów cen tego drogocennego kruszcu.

• Przedsiębiorcy powinni inwestować w samochody, technologię i podróże. To także dobra wiadomość dla wszystkich. Jeśli dolar będzie taniał, to podróże i zakupy na przykład w Stanach Zjednoczonych będą opłacalne jak nigdy.

• Drożeć mają także towary rolnicze, przede wszystkim cukier.

Takie rady oczywiście się przydają. Część z nich zapewne się spełni, bo inwestorzy czytają takie raporty i często się nimi sugeruję. Ja tradycyjnie przypomnę, że każdą inwestycję sami ponosimy konsekwencje. Dlatego zawsze, ale to zawsze wszystko trzeba dokładnie policzyć samemu i porozmawiać z ekspertami.