RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Jest rezolucja ONZ w sprawie Korei Północnej

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała Koreę Północną do rezygnacji z planowanego próbnego wybuchu jądrowego. Zdetonowanie ładunku atomowego <i>zagroziłoby pokojowi, stabilizacji i bezpieczeństwu w regionie i poza nim</i> - czytamy w tekście rezolucji.

W oenzetowskiej rezolucji wezwano Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną do likwidacji programu nuklearnego i zniszczenia wszelkiej broni jądrowej.

Dokument ostrzega władze w Phenianie, że dokonanie próby spowodowałoby dalsze przedsięwzięcia Rady Bezpieczeństwa "zgodnie z odpowiedzialnością nałożoną na nią przez Kartę Narodów Zjednoczonych". Przedsięwzięć tych rezolucja jednak bliżej nie precyzuje.

Korea Północna ogłosiła we wtorek, iż zamierza przeprowadzić swą pierwszą podziemną eksplozję jądrową. Nie podano jednak żadnego konkretnego terminu.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: