RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Japonia wystrzeliła satelitę do badania Słońca

Publikacja: Sobota, 23 września (06:30) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Japonia wystrzeliła na orbitę okołoziemską satelitę SOLAR-B, której zadaniem będzie badanie Słońca - podała japońska agencja kosmiczna JAXA.

Zadaniem satelity będzie obserwacja promieniowania słonecznego niezakłóconego przez ziemską atmosferę. SOLAR-B jest wyposażony w instrumenty służące do obserwacji promieniowania widzialnego, rentgenowskiego i ultrafioletowego.

Naukowcy mają nadzieję, że projekt pozwoli wyjaśnić mechanizmy prowadzące do powstawania wybuchów słonecznych. Biorą w nim udział także Wielka Brytania i USA.

Jest to trzeci japoński satelita obserwujący Słońce, po satelicie Hinotori i Yohkoh.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: