Swoje prognozy dotyczące irańskich technologii nuklearnych minister obrony Izraela Ehud Barak miał przedstawić na forum parlamentarnej komisji obrony i spraw zagranicznych. Później jednak jego resort odmówił potwierdzenia tych doniesień.
Podobne przewidywania ma rząd Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Amerykanów, Teheran może skonstruować broń nuklearną między 2010 a 2015 rokiem.
Negocjacje w sprawie irańskiego programu atomowego prowadzi pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcy. W październiku zaproponowały, że gdy Iran odda 1200 kilogramów nisko wzbogaconego uranu (70 procent irańskich zapasów tego surowca), dostanie paliwo do znajdującego się w Teheranie reaktora badawczego. Iran odrzucił tę propozycję, co spotkało się z potępieniem ze strony MAEA oraz zagroziło wprowadzeniem nowych sankcji międzynarodowych przez ONZ.