RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Irak: Polska baza "Echo" ostrzelana

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Polska baza "Echo" w Diwanii - ostrzelana. Nikomu nic się nie stało. W tym czasie w bazie nocowała delegacja z polskiego Ministerstwa Obrony z ministrem Aleksandrem Szczygłą. Szef MON składa niezapowiedzianą, dwudniową wizytę w Iraku.

W kierunku polskiej bazy wystrzelono trzy rakiety. Jak mówią

żołnierze, ostrzały bazy to w ostatnim czasie codzienność życia w

bazie. Ostatni ostrzał był w środę rano.

Obecnie w Iraku w ramach Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe przebywa około 900 polskich żołnierzy. Polacy są tam od 2003 roku i stacjonują w dwóch bazach - "Echo" w Diwanii (prowincja Kadisija) i "Delta" w Kucie (prowincja Wasit).

Z początku misja miała charakter stabilizacyjny oraz bojowy, a

obecnie doradczo-szkoleniowy. Polacy pomagają w szkoleniu armii irackiej, która przejęła już od wielonarodowej dywizji

odpowiedzialność za bezpieczeństwo w obu prowincjach, Kadisii i

Wasicie; siły koalicyjne w razie potrzeby mogą służyć wsparciem

Irakijczykom.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: