Dżakarta ma wysłać do południowego Libanu tysiąc żołnierzy. Szef indonezyjskiej informacji oświadczył, że jego kraj rozmieszczanie swoich sił na pograniczu izraelsko-libańskim rozpocznie we wrześniu.
Indonezja i Izrael nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a Tel Awiw dotychczas sprzeciwiał się udziałowi państw muzułmańskich w misji ONZ. Unia Europejska z kolei domaga się, by w szeregach UNIFIL znaleźli się także żołnierze z krajów muzułmańskich – chodzi o uniknięcie wrażenia, że do Libanu siły wysyła wyłącznie Zachód.
W Libanie są już pierwsi włoscy żołnierze. Na razie mają przeprowadzić rekonesans. Docelowo w oenzetowskiej misji ma uczestniczyć 15 tysięcy żołnierzy.