RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Husajn pisze list do Amerykanów

Autor: Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

List do Amerykanów napisał były iracki przywódca Saddam Husajn, odpowiadający przed sądem w Bagdadzie za masakrę szyitów w Dudżail.

Liczący 5000 znaków list, opublikowany przez prawników Saddama, to próba przekonania Amerykanów, by zażądali od administracji Busha natychmiastowego wycofania wojsk z Iraku. Saddam pisze, że Bush wprowadził społeczeństwo w błąd, by uzasadnić inwazję na Irak.

Były iracki przywódca wylicza wszystkie nieprawdziwe powody inwazji, porównuje iracką wojnę do wojny w Wietnamie i przywołuje ducha Mao Tse Tunga. Pisze, że chiński przywódca "na głos śmieje się w swym grobie, bo sprawdziły się jego przewidywania - Ameryka stała się papierowym tygrysem".

Ten się jednak śmieje, kto się śmieje ostatni – Stany Zjednoczone mają się całkiem nieźle, za to wkrótce były iracki dyktator usłyszy wyrok w swoim procesie i prawdopodobnie będzie to wyrok śmierci…

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: