RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Francja: Zapłać mandat w barze

Publikacja: Niedziela, 12 listopada (16:10) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Masz do zapłacenia mandat drogowy? Idź do baru! Francuscy kierowcy już niedługo będą mogli płacić za łamanie przepisów drogowych w barach i kioskach z gazetami.

Francuskie władze chcą w ten sposób ułatwić życie karanym kierowcom i mają nadzieję, że nie trzeba będzie już ich poganiać listami poleconymi, lub straszyć komornikiem. Zadowoleni są także właściciele kiosków i barów, którzy mają nadzieję, że dzięki temu będą mieli więcej klientów – tym bardziej, że przyjęcie należności za mandat będzie trwało tylko kilka sekund.

Skanuję laserem kody paskowe, pojawia się na ekranie numer mandatu i kasuje, tak jakbym sprzedawał np. zapalniczkę. Potwierdzenie zapłaty drukowane jest automatycznie - tłumaczy właściciel jednego z paryskich barów, gdzie system ten jest testowany.

Można się tylko zastanawiać, czy ułatwienia w płaceniu mandatów nie są jakąś zachętą do popełniania kolejnych wykroczeń…

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: