RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Ekshumacja grobów żołnierzy Wehrmachtu

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Szczątki 131 niemieckich żołnierzy ekshumowano w opolskiej gminie Rudniki. Żołnierze Wehrmachtu zostaną pochowani na niemieckim cmentarzu w Nadolicach Wielkich na Dolnym Śląsku.

Ekshumacja jest finansowana przez Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel, a nadzorowana przez Fundację „Pamięć” z Warszawy. Wcześniej jej przedstawiciele przygotowali precyzyjną dokumentację na temat zapomnianych przez historię mogił. Wiele z nich znalazło się poza murami cmentarzy, na polach uprawnych czy w rowach.

Mieszkańcy tych okolic, którzy wrócili tu zaraz po wojnie, zwłoki żołnierzy wywieźli do okopów. Dziś ludzie mówią, że trzeba wreszcie uporządkować historię.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: