Pokrywa śnieżna na dachach sięga miejscami prawie metra. Wczoraj naporu białego puchu nie wytrzymał dach kamienicy w Zabłociu pod Bystrzycą Kłodzką. Na szczęście mieszkająca tam rodzina w porę opuściła mieszkanie. Obeszło się bez ofiar chociaż po oględzinach przeprowadzonych przez Powiatowego Inspektora Budowlanego okazało się, że w najbliższym czasie cześć osób nie będzie mogło wrócić do domu.

Zalegający na dachu śnieg był też powodem ewakuacji klientów i pracowników jednego z centrów handlowych w Głogowie. Również z powodu zagrożenia zawaleniem w Kłodzku ewakuowano ponad 250 uczniów tamtejszego Zespołu Szkół Integracyjnych.

Od piątku na dachach wszystkich budynków, szczególnie wielko powierzchniowych sklepów i hal przemysłowych pracują ekipy odśnieżające. „Przed weekendem usunęliśmy większość pokrywy śnieżnej – usłyszałem od jednej z takich grup – dzisiaj znowu jest tutaj ponad 30 cm śniegu”.

W zeszłym roku używaliśmy do odśnieżania maszyn ale niszczyły one dach i były mało wydajne. W tym postawiliśmy na łopaty i specjalne szufle.

Służby przypominają, obowiązek odśnieżenia dachu spoczywa na zarządcy budynku. W przeciwnym przypadku grozić mu może mandat w wysokości 500 zł a Inspektor Budowlany może nakazać zamknięcie zagrożonego budynku.