RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Dlaczego trwa śledztwo przeciw Blidzie

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Tragicznie zmarła Barbara Blida wciąż jest podejrzana, a katowicka prokuratura prowadzi przeciwko niej śledztwo - pisze "Rzeczpospolita". <i>Prokuratura powinna skończyć to śledztwo, ponieważ Blida umarła</i> - twierdzi prof. Zbigniew Hołda, specjalista prawa karnego, szef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Prokuratorzy z Katowic sprawę byłej minister wyłączyli z głównego śledztwa w sprawie korupcji w sprzedaży węgla między spółkami węglowymi a pośrednikami. Teraz jest osobnym postępowaniem. Według dziennika, na Blidzie ciąży tylko jeden prokuratorski zarzut - pomocnictwa przy wręczeniu łapówki prezesowi Rudzkiej Spółki Węglowej.

W sobotę "Rz" ujawniła, że koronny argument wysuwany przez ministra Zbigniewa Ziobrę, finansowania w 1998 r. basenu w domu w Szczyrku przez barbarę Kmiecik, był badany przez jedną z katowickich prokuratur rejonowych już w 2005 r.

Tomasz Tadla, rzecznik katowickiej Prokuratury Okręgowej, stwierdził w sobotę, że "informacje dotyczące wątków korupcyjnych pojawiły się w tamtym śledztwie w formie szczątkowej i absolutnie niewyjaśniowej". Z dokumentów, do których dotarła "Rz" wynika co innego: Blida była dwukrotnie przesłuchiwana w tej sprawie. Zarzutów jej nie postawiono.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: