RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Dlaczego lubimy bąbelki w napojach?

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Naukowcy wiedzą już, skąd się bierze w wielu z nas upodobanie do bąbelków w napojach. Do tej pory wydawało się, że w napojach nasączonych dwutlenkiem węgla cieszy nas szczypanie w język. Ale teraz okazuje się, że nie tylko o to chodzi.

Eksperymenty na myszach pokazały, że dwutlenek węgla pobudza receptory kwaśnego smaku i w ten sposób jest przez zwierzęta zauważany. Mechanizm odczuwania smaku u ludzi jest podobny. Dlaczego więc woda gazowana nie jest dla nas kwaśna? To z kolei wiąże się z owymi bąbelkami, które działają na receptory czuciowe i modyfikują nasze wrażenia.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: nauka

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: