Za nieco ponad miesiąc mogą zostać otwarte ogródki kawiarniane i restauracyjne - dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze RMF FM. Takie rozwiązanie dotyczące obostrzeń koronawirusowych Ministerstwo Rozwoju konsultuje z Ministerstwem Zdrowia. Jest nawet wstępna zgoda.

Częściowe otwarcie gastronomii będzie zależeć od liczby zakażeń. Możliwość wznowienia działalności kawiarnianych lub restauracyjnych ogródków ma być sygnałem, żeby do Wielkanocy jednak spróbować wytrwać w reżimie sanitarnym.

Jak wynika z większości prognoz, przed nami miesiąc ciągłego wzrostu liczby zakażeń. Jeżeli przez ten czas będziemy na siebie uważać - tak mówią nasi informatorzy - i nie doprowadzimy do radykalnego pogorszenia sytuacji, to po świętach możliwe będzie poluzowanie obostrzeń.

Konkretnej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma, ale liczba zwolenników takiego pomysłu w rządzie rośnie.

Po świętach "odważniejsze" decyzje dotyczące luzowania obostrzeń?

"Jeśli na przełomie marca i kwietnia będziemy mieli za sobą apogeum trzeciej fali, to będziemy przywracali wszystkie działalności; święta wielkanocne będą takie jak rok temu, ale być może po nich będziemy podejmowali odważniejsze decyzje luzujące obostrzenia" - powiedział w czwartek szef MZ Adam Niedzielski.

Minister zdrowia w programie "Tłit" Wirtualnej Polski pytany był o kwestie dotyczące obostrzeń i rezygnacji z poluzowań z 12 lutego. Jak podkreślił, analizowane są różne warianty i scenariusze, ale "na razie żadna decyzja nie została podjęta".

Dopytywany o propozycje powiatowego zasięgu wprowadzania obostrzeń, minister zdrowia ocenił, że przy tak dużej skali zachorowań w całym kraju różnicowanie tego na poziomie powiatów jest z jego punktu widzenia "nieuzasadnione".

Jak będzie wyglądać Wielkanoc?

Adam Niedzielski zapytany też został, czy tegoroczne święta wielkanocne, które przypadają na pierwsze dni kwietnia, będą takie jak rok temu.

"Myślę, że niestety tak, ale jest moim zdaniem coś optymistycznego w tym, że być może to będą święta, po których będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje luzujące, jeżeli oczywiście będziemy widzieli, że ten szczyt mamy za sobą" - powiedział.

"Myślę, że jeżeli będą się realizowały te scenariusze (...), że mniej więcej na przełomie marca i kwietnia będziemy mieli za sobą apogeum trzeciej fali, to wtedy rzeczywiście będziemy wszystkie tak naprawdę działalności przywracali" - podkreślił szef resortu zdrowia. Jak zastrzegł, będą przy tym też jakieś ograniczenia sanitarne.

Czwartkowe dane resortu zdrowia

W ciągu ostatniej dobry w Polsce odnotowano 15 250 nowych zakażeń koronawirusem. 289 pacjentów z Covid-19 zmarło - to najnowsze dane MZ. 

Najwięcej zakażeń- 2563 - odnotowano na Mazowszu. 

Na kolejnych miejscach w raporcie znalazły się województwa: śląskie (1620), pomorskie (1337), wielkopolskie (1251), dolnośląskie (1174), kujawsko-pomorskie (1049), małopolskie (953), podkarpackie (941), warmińsko-mazurskie (831), łódzkie (793), lubuskieg (490), lubelskie (477), zachodniopomorskie (476), podlaskiego (438), świętokrzyskie (381) i opolskie (266). 210 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Opracowanie: