Zgodnie z nowym prawem, sędziowie mogą zwrócić się do prezydenta z wnioskiem o możliwość dalszej pracy. Oświadczenie "Iustitii" jest pośrednią zachętą do skorzystania z tej możliwości. Wielu sędziów podtrzymuje jednak, że zapis o odesłaniu ich w stan spoczynku ze względu na wiek jest skrajnie niekonstytucyjny.
Jak ustalił nasz dziennikarz, właśnie z tego powodu część sędziów rozważa niezastosowanie się do nowych przepisów.
Opublikowane oświadczenie nie precyzuje, jaką drogę sędziowie powinni wybrać. Czytamy w nim jedynie, że "w poczucie odpowiedzialności za powierzony urząd i konieczność zachowania ciągłości Sądu Najwyższego, powinni pozostać na stanowiskach, zgodnie ze złożonym ślubowaniem. Dla dobra Polski, obywateli i wymiaru sprawiedliwości".
(az)