Wrzucamy je do bagażnika i nie pamiętamy. Zapominamy, że w ogóle to mamy. Wyposażenie auta, z którego na co dzień rzadko kto korzysta. Reporter RMF FM Krzysztof Kot przypomina, co trzeba mieć, a co warto.

Obowiązkowe są gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak możemy dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Jednak tak naprawdę najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo - podkreśla podkomisarz Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji.

W przypadku gaśnicy powinna mieć ona aktualny przegląd: Powinna być kontrolowana raz na 12 miesięcy. Po maksymalnie pięciu latach powinien zostać wymieniony proszek - mówi Ireneusz Łoboda, specjalista branży.

Obowiązkowe są apteczka i kamizelka odblaskowa. Z dużej odległości, ze znacznej odległości jesteśmi widziani i ta kamizelka może uratować nam życie. Koło zapasowe obowiązkowe w samochodzie osobowym nie jest. Warto je jednak mieć i sprawdzić w jakim jest stanie, czy mamy lewarek i klucz do kół. Ich niesprawność w sytuacji awarynej może być dla nas wyjątkowo dotkliwa.