Do przychodni i oddziałów ratunkowych każdego dnia zgłaszają się pacjenci z objawami przeziębienia i grypy. Trzeba wiedzieć jednak, jak odróżnić te dwie dolegliwości.
Jak mówią lekarze, główna różnica między grypą a zwykłym przeziębieniem to prędkość działania. Przeziębienie rozpoczyna się i przebiega powoli. Zaczyna nas boleć gardło, od czasu do czasu kichamy. Grypa zaczyna się nagle, niespodziewanie i błyskawicznie. Z reguły towarzyszy jej wysoka gorączka powyżej 39 stopni.
Grypa "zwala nas z nóg", ale żeby stwierdzić, że to faktycznie ona, trzeba zrobić odpowiednie testy medyczne: Diagnoza lekarza może być bardzo prawdopodobna na podstawie objawów. Natomiast, żeby mieć pewność , że jest to w istocie grypa, trzeba przeprowadzić bardzo precyzyjne badania - mówi Zdzisław Czekierda ze szpitala wojskowego we Wrocławiu.
Lekarze przestrzegają, przed robieniem takich testów w Internecie. Są one absolutnie niewiarygodne i bardzo drogie. Sms, którym trzeba je opłacić, kosztuje nawet 30 złotych.
Tymczasem na Pomorzu kolejne szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin. Ma to chronić pacjentów i personel przed zachorowaniami na grypę. Lekarze radzą więc, by przed wizytą w placówce dowiedzieć się, czy nie wprowadzono tam zakazu odwiedzin. Listę szpitali z zakazami przygotował reporter RMF FM Wojciech Jankowski: