Obowiązek okazywania książeczki ma przypominać, że mimo istnienia armii zawodowej, nadal jesteśmy rezerwą – wcielenie tylko zawieszono, a nie zlikwidowano. A wojsko musi mieć informacje, gdzie ta "rezerwa" mieszka. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Piotra Świątkowskiego:
Chcesz się zameldować? Okaż książeczkę wojskową!
Mimo że mamy armię zawodową, aby się zameldować, wciąż należy okazywać książeczkę wojskową. Banki i gminne urzędy żądają "wojskowego dokumentu osobistego żołnierza zasadniczej służby wojskowej, zastępczej służby wojskowej lub przeniesionego do rezerwy oraz poborowego". Nie zastąpią go PESEL, dowody biometryczne ani systemy komputerowe.