Kluczowe jest 10 tygodni od poczęcia. Przyszłe mamy muszą w tym czasie po raz pierwszy pojawić się u lekarza. Wszystkie pacjentki od 1 listopada, które są powyżej 10 tygodnia ciąży idą według starego trybu i dostają swoje becikowe. Natomiast pacjentki przed 10 tygodniem ciąży od 1 listopada są objęte tą regulacją prawną - tłumaczy minister zdrowia Ewa Kopacz.
Minister zdrowia przypomina, że nie wystarczy jedna wizyta u lekarza – pacjentki powinny się badać przynajmniej raz w trymestrze. By dostać becikowe nie muszą za to przynosić całej dokumentacji medycznej - wystarczy jedno zaświadczenie. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego:
Wszystko po to, by wymóc na młodych matkach zgłaszanie się do lekarza. Z danych resortu zdrowia wynika, że w pierwszych tygodniach ciąży bada się tylko co druga kobieta.