W poprzednim sezonie Honda, mimo jednego z najwyższych budżetów - 283 mln dolarów, zakończyła rywalizację na dziewiątym, przedostatnim miejscu w klasyfikacji MŚ konstruktorów. Po zakończeniu sezonu szefowie japońskiego koncernu ogłosili wycofanie z wyścigów Formuły 1, którego przyczyną miał być kryzys finansowy w branży samochodowej. Negocjacje z potencjalnymi nowymi właścicielami trwały ponad trzy miesiące.
Listę kierowców otwiera zespół McLaren-Mercedes i broniący tytułu mistrza świata Brytyjczyk Lewis Hamilton. Robert Kubica z teamu BMW-Sauber, który ubiegły sezon zakończył jako czwarty kierowca MŚ, będzie startował z "piątką".
Nowy sezon Formuły 1, z udziałem 20 ekip, rozpocznie się wyścigiem o Grand Prix Australii na torze w Melbourne.