Hospitalizowani pacjenci pochodzą z północy województwa - z powiatu kluczborskiego, a także okolic Namysłowa i z Brzegu. Od początku roku w Opolskiem, w wyniku wstrząsu septycznego, zmarły 3 osoby. Tamtejsze służby sanitarne są gotowe, by w razie potrzeby w ciągu kilku godzin rozpocząć akcję szczepień przeciwko meningokokom.
Religa powiedział, że zagrożenie społeczeństwa polskiego związane z zakażeniem meningokokowym jest niewielkie, a liczba zachorowań w Polsce jest mniejsza niż w tym samym czasie w innych krajach.
Dodał, że resort myśli o przeprowadzeniu szczepień w Bytomiu i
Tarnowskich Górach. W pozostałych miejscach nie jest to konieczne, bo nie ma realnego zagrożenia chorobą.