RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Brak chętnych na bezpłatne badania

Publikacja: Sobota, 23 września (07:01) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Bezpłatnie i bez skierowania – do końca roku krakowski NFZ zakontraktował 40 tysięcy badań, które pomagają wykryć choroby układu krążenia. Na pacjentów czeka kilkadziesiąt przychodni w całym regionie. Mimo tych udogodnień tylko 10 tysięcy mieszkańców Małopolski skorzystało z tych badań.

Zakres badań, które można wykonać za darmo jest dość szeroki. Jak powiedziała RMF Ewa Sadowska z krakowskiego oddziału NFZ, możemy wykonać między innymi: Badania biochemiczne krwi, wszelkie rodzaje cholesterolu, poziom cukru, trójglicerydy, ciśnienie krwi, masa ciała, EKG.

Jak dodaje Sadowska to wyjątkowa oferta: Pacjenci boją się diagnozy, jak widzą cos złego to wpadają w panikę. Teraz mają zapewnioną opiekę dalszą, specjalistyczną, tak żeby reagować szybko, skutecznie i żebyśmy poprawili te smutne statystyki.

Jeżeli badania nie zostaną wykonane pieniądze trafią z powrotem do centrali w Warszawie. Listę przychodni gdzie można wykonać badania znajdziecie na stronie internetowej www.nfz-krakow.pl.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: