Bośnia oraz sąsiednia Chorwacja starają się zebrać z wody całą toksyczną substancję.
Wyciek spowodowali prawdopodobnie niezidentyfikowani osobnicy, którzy usiłowali skraść olej przemysłowy z transformatora. Nie wyklucza się również problemów technicznych elektrowni.