Albo bezrobocie, albo praca na czarno – niestety przed takim wyborem coraz częściej staje znaczna część społeczeństwa. Jak wynika z sondażu CBOS blisko 100 proc. Polaków sytuację na polskim rynku pracy ocenia krytycznie.

Ponad 60 proc. ankietowanych przez CBOS stwierdziło, że o pracę na polskim rynku jest bardzo źle. Tylko jeden procent Polaków nastawiony jest optymistycznie. Ponadto okazuje się, że prawie połowa respondentów jest zdania, że sytuacja na rynku pracy w Polsce w najbliższym roku nie zmieni się. Co trzeci Polak bardzo pesymistycznie patrzy w przyszłość, twierdząc, że będzie jeszcze gorzej.

Z sondażu CBOS wynika też, że ponad jedna trzecia badanych nie może znaleźć żadnej pracy w miejscu zamieszkania lub okolicy. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miast i wsi. W tej sytuacji nie dziwi, że Polacy przyjmują często jakąkolwiek pracę, nawet, gdy nie wszystkie formalności są do końca załatwione. Efekt - tylko na Podkarpaciu prawie 2 mln złotych niezapłaconych składek ZUS i podatku oraz zatrzymanie 200 nielegalnie zatrudnionych osób.

Takie są wyniki półrocznej kontroli podkarpackiego rynku pracy. Pracodawcy, którzy decydują się na nielegalne zatrudnianie muszą liczyć się z karami i wyrokami sądowymi. A to oznacza, że w przyszłości urzędy nie będą skore do pomocy, choćby przy tworzeniu przez nich nowych miejsc pracy.

O skutkach nielegalnego zatrudniania pracowników, posłuchaj w relacji reportera RMF Krzysztofa Powrózka.

13:30